SNOWKITING

by redakce Výlety současnosti 293 views0

Co to vlastně je? Jedná se o velmi mladý zimní outdoorový adrenalinový sport podobný známější vodní variantě zvané kitesurfing. Zjednodušeně je to jízda na lyžích nebo snowboardu za drakem. Tento sport má jednu velkou výhodu a to, že na rozdíl od sjezdového lyžování a snowbordingu jej můžete provozovat i na rovině. Dokonce jsou pro začátečníky roviny jako například zasněžené pláně nebo mírné svahy ideálnější. Snowkiting zažívá obrovský boom po celém světě a dalších a dalších zájemců přibývá každým dnem.

Snowkiting je velmi populární v zemích, kde jsou rozlehlé polární pláně jako například Kanada nebo Finsko a v zemích s vhodnými horskými terény jako jsou Francie nebo Švýcarsko.  Ale i v České republice se však tento sport rozšiřuje právě díky příznivým větrným podmínkám a množství vhodných lokalit.

Co dělat, když chcete začít s tímto sportem? Stačí koupit kite a jít zkoušet metodou pokus omyl na pole za domem nebo naopak raději absolvovat kurz, za který sice zaplatíte, ale jste pod odborným dohledem. Každý člověk má svůj přístup k věci a podle toho si vybere cestu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, doporučujeme alespoň pro začátek prostudovat základní informace o tomto sportu.

A teď Vás seznámíme se základní druhy snowkitingu:

Freeriding – rozumíme jízda ve volném terénu.  Vlastně to znamená samotné ježdění ve velkém otevřeném prostoru.

Freestyle – freestylem rozumíme především skoky a předvádění triků ve vzduchu. Triky jsou však na sněhu velmi nebezpečné. V porovnání se snowboardingem však snowkiting umožňuje daleko vyšší a delší skoky.

Jibing – jde o velmi mladou disciplínu, kdy se zdolávají nejrůznější překážky jako například zábradlí nebo bedny.

Kite-flying – jedná se o nejnebezpečnější formu tohoto sportu, která je výsadou jen nejzkušenějších jezdců. Kite-flying je možné provozovat pouze na horách, v podstatě jde o paragliding provozovaný s tažným drakem. Jezdec se může dostat i do výšky několika desítek metrů a zůstat tak ve vzduchu i více než minutu. Vzhledem k tomu, že tažní draci nejsou primárně vyrobeni k létání, jde o mimořádně riskantní sport.

 

snowkiting( snowkiting 7( snowkiting 3( snowkiting 2(

Text: Redakce