Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady

by redakce Výlety současnosti 515 views0

První písemná zmínka je zde již z roku 1340. K původně gotickému hradu s rukopisem Petroparléřské hutě byl přistavěn renesanční zámek s předzámčím. Hrad a zámek Staré Hrady leží nedaleko od Jičína, hned vedle městečka Libáň.

Je to ideální výlet jak pro děti, tak i pro dospělé. Jsou zde možné i školní výlety s programem. Samozřejmě platí pro všechny mateřské a základní školy v České republice. Pokud doopravdy nevíte kam s dětmi na výlet, tak na tomto místě se ocitnete přímo uprostřed pohádkové říše. Naleznete tady hned několik překrásných pohádkových okruhů. Už jste se někdy ocitnuli na místě, kde by kolem vás bylo na 350 pohádkových bytostí? Ne? Tady je vše možné. A můžete je poznat všechny! Pohádkové Staré Hrady jsou domovem mnoha a mnoha pohádkových bytostí , skřítků, strašidýlek a strašidláků, čarodějů různých kategorií, čarodějnic parádivých, marnivých, ale i pilných a užitečných. Bydlí tu ale i krásné princezny, umounění čerti, vodníci a vodnice, loupežníci a loupežnice, obr s drakem a další malé či velké, ale všechny stejně důležité, pohádkové bytosti.

Stačí je přijít a nechat se unášet okouzlující atmosférou čarodějných pohádkových prohlídek. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény tu na vás budou netrpělivě čekat. Hradem vás od sklepa až po půdu provede třeba opravdová krásná princezna, rozpustilá vodnice nebo dokonce skutečná čarodějnice nebo čertice. A nudit se s nimi rozhodně nebudete! Kromě spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her tu na vás čeká pytel pekelně dobrých bonbónů a možná i něco jiného?!

Skoro každý den a to po celý rok tady můžete navštívit tři prohlídkové okruhy, kterými Vás provedou například výše uvedené krásné princezny.

  1. okruh: HRAD a ZÁMEK s Dračí královskou komnatou – Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.
    II. okruh: ZÁMECKÉ POHÁDKOVÉ SKLEPENÍ – Pohádka I.
    III. okruh: HRADNÍ POHÁDKOVÁ PŮDA – Pohádka II.

Už jste někdy viděli, aby se čarodějnice s láskou starali o živá zvířátka, havěť a nejrůznější potvůrky? Ne? Jak už jsme jednou řekli, tady je vše možné.

Nově zde můžete navštívit i ZDRAVOSVĚT. Netušíte, co to znamená? Jedná se o zábavně naučnou cestu do úžasného světa zdraví. Čekají Vás tady skřítkové ovocňáci a saláťáci, dračí porodnice a zuboopravna, víla Vitamína a skřítkové baciláci, zdravoškola a mnoho dalšího.

A to není jediná novinka, kterou zde můžete vidět, anebo zažít. Další novinkou jsou zde Obří rubínoví draci a cesta za dračím pokladem. Zábava a překvapení pro malé i větší děti. Každý človíček si odsud odnese kousek dračího pokladu, ale o tom už se můžete přesvědčit i vy sami.

Děti i dospělé potěší propojení pohádky a historie v okruhu Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou. Po celou dobu prohlídky uvidíte spoustu draků, dráčků, dračích princezen a princů, rytířů a pohádkových bytostí ze Starohradských pohádek. Nakonec Vás na osobní audienci přijme i moudrý dračí král Rozumbraďák XVI. Nejen dospělí uvítají expozice z dob císaře Františka Josefa I., kde mnoho tisíc exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie.

V prohlídkovém okruhu Zámecké pohádkové sklepení se vydáte do prostorných renesančních a barokních sklepů. Krásná princezna nebo veselá čarodějnice vás zavede do lesního a ledového království, potkáte tady rodinku starohradského obra Zelijáše, vodníky, čertovskou domácnost, pohádkovou hladomornu, obří smaragdové draky, velkého ochočeného draka Třífrňáka a palác plný skřítků. Letošní novinkou jsou zde i Vodovodní draci Potrubáci.

Než navštívíte okruh, Hradní pohádková půda, naučíte se pod vedením zkušené čarodějnice umění čarodějného létání na koštěti. Na půdě uvidíte i novinku – Obří rubínové draky Rubijány.  Navštívíte čarodějnice různých kategorií, strašidláckou kuchyni, čarodějnou prádelnu, mydlírnu a garderóbnu, pohádkový časostroj, draky Mocjeďáky, strašidýlka a pravou strašidláckou hospodu.

V Čarodějné Bestyjole bydlí živá zvířátka a pohádkové bytosti. Mnoho zvířátek uvidíte také ve venkovních výbězích a voliérách po celém areálu.

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady přivítal v loňském roce 144 tis. návštěvníků. Převážná část prohlídkových okruhů je věnována dětem, ale laskavý humor pohádek čaroděje Archibalda I. rádi ocení i dospělí. Otevřeno je tu celoročně. O letních prázdninách denně od 9.30 do 18.00 hod., včetně pondělí.

Na Starých Hradech byla naše redakce už podruhé a byli jsme více než spokojeni. Je to to pravé místo pro rodiny s dětmi a jsme si jisti, že se sem budete s radostí vracet. Opět jsme si přivezli spoustu dárečků, nevynechali jsme ani kurz létání na koštěti a výlet jsme zakončili jídlem v místní krčmě.

 

Nejbližší akce, které tady můžete navštívit:  1. 10. – 31. 12. – Dračí čarodějné pohádkové prohlídky

2. 12. – 7. 1. – Vánoce na hradě

A co bychom byli za výletníky, kdybychom vám nenabídli i další aktivity, památky a tipy v okolí. Nedaleko Starých Hradů můžete navštívit například Český ráj, park Mirakulum, zámek Loučeň, Zoo Chleby a Hrad Kost.

staré hrady( DSC01614( DSC01615( DSC01616( DSC01620( DSC01637( DSC01651( DSC01656( DSC01658( DSC01659( DSC01660( DSC01662( DSC01667(

 

Více se dočtete na stránkách www.starehrady.cz

Foto: Redakce