Nejkouzelnější bruslení v ČR

by redakce Výlety současnosti 598 views0

Bruslení je jednou z nejčastějších zimních radovánek. Zajezdit si můžete na přírodním ledě – na zamrzlých rybnících, řekách i přehradách. Další možností je vyrazit na brusle pod střechu, i když to sice nemá takové kouzlo, tak zase na druhou stránku máte jistotu, že se pod vámi neprolomí led.

Bruslení v přírodě může být doopravdy zajímavé a kouzelné. My jsme pátrali a našli jsme 5 nejideálnějších míst k bruslení.

 

Lipenská ledová magistrála (Jihočeský kraj)

Na Lipně stojí určitě za zmínku tamější dráha na zamrzlé vodní nádrži.  Vznikla zde nejdelší bruslařská dráha na světě. Trasa je téměř 38 km dlouhá, 8 metrů široká a lemuje ji několik ledových barů. Bruslařská dráha řeší propojení obcí Frymburk – Přední Výtoň – Lipno nad Vltavou a je zimní alternativou k cyklo-inline stezce, lemující břehy jezera. Magistrálu pravidelně upravují dobrovolníci, a je také měřena síla ledu po celé její délce. Samozřejmostí je speciální úprava ,,bruslařské magistrály“, půjčovny vybavení a o víkendech také občerstvovací zastávky! Ledová magistrála je po okraji přizpůsobena pro chodce. Ve Frymburku a na Lipně má tvar oválu. Provoz dráhy se zahajuje při tloušťce ledu minimálně 18 cm za předpokladu, že dosahující teploty jsou pod bodem mrazu. O dráhu pečují dobrovolníci z Lipna a Frymburku, povrch udržují pomocí techniky. Odhrnují sníh a zametají led kartáčem.

Veřejné hřiště Na Františku (Praha)

Ano, ani v centru Prahy nebudete mít problém najít místo k bruslení a to za rozumnou cenu. Jedním z těchto míst je i právě sportovní areál Na Františku, kde si na venkovním kluzišti můžete zabruslit klidně každý den. A pokud nemáte brusle nebo si je budete chtít nabrousit, tak se nemusíte ničeho bát a mají i přímo zde půjčovnu a broušení bruslí. Zahájení letošní Zimní sezony a veřejného bruslení již započalo v pondělí 20.11.

Brněnská přehrada (Jihomoravský kraj)

V zimě se zamrzlá vodní plocha stává vyhledávaným místem pro bruslení a běhy na lyžích. Na stránkách přehrady najdete aktualizované informace o stavu ledu, které se vyplatí sledovat .

Zamrzlé Máchovo jezero (Liberecký kraj)

Máchovo jezero se nachází v romantickém prostředí nedaleko hradu Bezděz a nabízí v zimě za příznivých podmínek ideální možnosti bruslení na zamrzlém jezeře. Je zde na 280 ha zmrzlého zrcadla Máchova jezera. Velkou výhodou je, že Máchovo jezero snadno a rychle zamrzá díky všeobecně silným mrazům v Dokeské kotlině a málokdy bývá pokryté velkou vrstvou sněhu.

Orlická přehrada (Jihočeský kraj)

Orlická přehrada poskytuje též jedno z nejkrásnějších bruslení v Česku. I největší vodní nádrž v České republice nabízí plochu pro zimní bruslení. Důležité však je, hlídat si informace o současném stavu ledu, webové stránky přehrady na případné nebezpečí vždy upozorňují.

 

IMG_3730( IceSkate-1(

Text: Redakce