MALÝ TRIP PO USA

by redakce Výlety současnosti 234 views0

Spojené státy nejsou jen New York a proto je na čase vytáhnout paty a poznat nová místa a města, i když samozřejmě New York jsme neopoměli navštívit.

PHILADELPHIA

Náš malý výlet započal ve městě zvaném Philadelphia, je to metropole amerického státu Pensylvánie – na východě USA. Po návštěvě města, se s vámi s největší radostí podělíme o několik tipů, co ve „Philly“, jak se městu přezdívá, zažít. Tím nejznámějším co můžeme doporučit, je asi Národní historický park nezávislosti přímo v centru města. Uvidíte zde legendární Zvon svobody – symbol USA a celkem humornou zajímavostí je to, že prasknul už při svém prvním zvonění! Město Philadephia je kolébkou amerického národa. Dokonce bylo nějaký čas dočasným americkým hlavním městem před vybudováním Washingtonu, D.C. Během prohlídky města jsme viděli místa, na kterých byly sepsány nejdůležitější americké dokumenty vůbec. Budovu Indepencence Hall, která je vlastně místem zrodu USA, protože zde byla podepsána Deklarace nezávislosti, jíž třináct amerických kolonií 4. července 1776 vyhlásilo svou nezávislost na Velké Británii, a také místo, kde došlo k podpisu Ústavy Spojených států, která tvoří základní zákon země.

Milovníci kultury určitě nějaké to odpoledne stráví ve Philadelphia Museum of Art, kde je umístěna největší sbírka umění všeho druhu v celé Americe.

A nesmíme zapomenout ani na další obrovský tahák a to, filmového boxera „Rockyho“, jehož schody a socha jsou nejfotografovanějším objektem ve městě.

A jídlo? Jídlem No. 1 v celé Philadelphii je tzv. Philly Cheese Steak Sandwich – což je křupavá bageta plněná libovými plátky hovězího masa a sýra. Je to nejvíce oblíbený pokrm, kterým místní nepohrdnou za jakéhokoliv denního času. Určitě nezapomeňte ochutnat! Dostanete ho kdekoliv po městě a všude vám bude chutnat!

philadelphie 1( philadelphie 2( philadelphie 4( philadelphie 5( philadephie 3(

 

WASHINGTON, D.C.

Washington, D.C. je hlavní město USA. Zkratka „D.C.“ (District of Columbia), která se vždy za názvem města uvádí, v překladu značí oblast hlavního města Spojených států. Washington je vlastně městský stát a nespadá tak pod jiný stát USA. Místo pro hlavní město bylo vybráno prvním prezidentem – Washingtonem, samozřejmě je pojmenováno na jeho počest.

Co určitě vidět ve Washingtonu, D.C.? Většinu věcí, budov a hlavně památek můžete vidět přímo v centru města okolo National Mallu – takto se nazývá oblast centrálního parku mezi U.S. Capitolem, Bílým domem a Lincoln Memorialem. Uprostřed se pak tyčí Washington Monument, vysoký obelisk. Zejména kolem National Mallu se nachází velké množství muzeí patřících pod křídla Smithsonian Institution. Je to výzkumná a vzdělávací instituce, pojmenovaná na počest vědce Jamese Smithsona, který jí odkázal veškeré své jmění. Díky tomuto a dalším dárcům jsou všechna muzea bezplatná. To však v žádném případě ani trochu neubírá na jejich kvalitě a významu. Abyste si je všechny prošli, budete na to potřebovat mnoho času, ne-li mnoho dní. Ani my jsme je bohužel všechny nezvládli projít, vybrali jsme si tedy jen některé, pro nás nejzajímavější.

Muzea, která jsme ve Washingtonu, D.C. navštívili:

Air & Space Museum – muzeum zabývající se letectvím a vesmírem

National Museum of American History – nádherné muzeum americké historie

Botanická zahrada –  je v nepřetržitém provozu už od roku 1850. Je tedy nejstarší fungující Botanickou zahradou v USA. V celém skleníku je i spousta laviček a míst pro relaxaci a odpočinek

National Guard Memorial Museum – muzeum věnované Národní gardě USA, její historii a současnosti, nasazení ve válkách, sociálních nepokojích a přírodních katastrofách

Dále zde lze nalézt mnoho uměleckých muzeí a to není ani zdaleka vše, ale jak už jsme řekli na začátku, bohužel jsme je nezvládli projít všechny.

Další důležitá místa a památky:

White House – sídlo prezidenta USA a jeho rodiny, pracoviště jeho administrativy

Arlington National Cemetery – vojenský hřbitov, Marine Corps Memorial, hrob rodiny Kennedyů

Pentagon – obrovská administrativní budova ve tvaru pětiúhelníku, sídlo ministerstva obrany USA, dějiště událostí z 11. září 2001, památník 184 obětí pádu letadla

United States Capitol – sídlo Kongresu – tedy federální Sněmovny reprezentantů a Senátu

Památníky na National Mall – World War II. Memorial, Vietnam Veterans Memorial, Lincoln Memorial, Korean War Veterans Memorial, DC War Memorial, Martin Luther King Jr. Memorial, Franklin Delano Roosevelt Memorial, Thomas Jefferson Memorial a další

Washington Monument – vysoký obelisk na počest prvního prezidenta, lze se vyvézt výtahem na vrchol a shlédnout National Mall a celý Washington

Oproti jiným městům v USA je Washington relativně velmi čistý a upravený, samozřejmě některé čtvrtě mohou být výjimky.

washington 6( washington( washington 5( washington 4( washington 2( washington 3(

 

NEW YORK

Prohlídku města „které nikdy nespí“ jsme započali na Times Square, kde jsou k vidění gigantické světelné billboardy. Toto místo je nazýváno také srdcem či křižovatkou světa. Poté, jsme se prošli, po nejdelší newyorské ulici Broadway, na které je největší koncentrace divadel vůbec.

Jednou z nezbytností, kterou nevynechá žádný turista v New Yorku – je plavba lodí buď přímo na Liberty Island, nebo alespoň okolo něj, na kterém majestátně stojí Socha Svobody, jejíž výška i s podstavcem je 93m. Během plavby jsme viděli také „ostrov nadějí“ Ellis Island, na kterém se nacházel imigrační úřad, kudy prošly milióny a milióny lidí toužících po splnění svého amerického snu v „novém světě“.

Co nesmíme samozřejmě opomenout, je italská čtvrť Little Italy, kterou jsme taktéž navštívili a kde měla dříve sídlo newyorská mafie, kterou přibližuje například román a film Kmotr.

Co jsou plíce New Yorku? Plícemi New Yorku se samozřejmě myslí světoznámý Central Park, kde jsme potkali běžce, cyklisty, chůvy s dětmi na procházce nebo profesionální „dogwalkers“, osoby venčící mnoho psů najednou. A co se nám nejvíce líbilo, že Central Park je místem, kde se konaly rodinné oslavy, oslavy narozenin, pikniky, atd.

Po odpočinku a relaxaci přímo v centru zelených plic New Yorku jsme se vydali k další přední newyorské atrakci a to, světoznámému Rockfellerovu centru, kde tluče srdce města, v zimě se zde bruslí na místním kluzišti a pro každého návštěvníka je povinností fotografie před pozlacenou sochou Prométhea.

New York je známý svým lesem mrakodrapů. Šplhají se stovky metrů do nebe a tvoří tak nepřehlédnutelnou dominantu okolí. Nejvyšší budovou je zde One World Trade Center a může se pochlubit svou výškou 546 metrů až po špici. Aktuálně nejvyšší budova USA vyrostla na místě „dvojčat“. One World Trade Center slouží primárně jako kancelářská budova, její součástí je také vyhlídková plošina pro návštěvníky ve 102. patře, což byl pro nás nezapomenutelný zážitek. Za charakteristickým tvarem této budovy označované rovněž jako 1WTC nebo Freedom Tower stojí polský architekt Daniel Libeskind.

Touto dechberoucí vyhlídkou jsme zakončili náš malý trip po USA a už nyní se těšíme, až s námi vyrazíte i příště do dalších překrásných míst.

 

NY3( NY4( NY5( NY6( NY7( NY8( NY9( NY10( NY11(Text a foto: Filip Večeřa