Hrad Kost

by redakce Výlety současnosti 427 views0

Hrad Kost patří k nejzachovalejším vrcholně gotickým hradům v Čechách a byl vystavěn již v první polovině 14. století Benešem z Vartemberka, ten nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Poté se zde vystřídalo několik dalších majitelů. Za Lobkoviců, na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 16. století vznikla celá jižní část dnešního areálu včetně hospodářských budov s pivovarem. Svoji rezidenční funkci však hrad ztratil roku 1590 s posledním zde bydlícím majitelem Oldřichem Felixem z Lobkovic, dále zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců.

Roku 1635 hrad vyhořel a poté bohužel dlouho chátral. Později ho koupil rod Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti. Ti trvale žijí v Itálii a na své panství v Čechách poměrně často jezdí. V České republice funguje společnost Kinský dal Borgo, která veškerý jejich zdejší majetek spravuje.

I přes mnohé přestavby hradu se zachovala jeho původní silueta, které dominují hranolová Bílá věž a menší válcová věž Lidomorka. Součástí areálu hradu Kost je dále původní hradní palác a později vystavěný renesanční Bibrštejnský a Lobkovický palác.

Hrad se nachází zhruba 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Památková obnova a prezentace tohoto hradního paláce patří mezi nejzdařilejší zásahy na českých hradech poválečného období. Hrad nyní nabízí prohlídku hned 6 okruhů s tématikou rodu Kinských, středověké mučírny, spojený okruh  (Rod Kinských a Mučírna), zkrácený okruh a děti určitě ocení okruh Z pohádky do pohádky s princeznou Karolínou pojednávající o pohádkách na Kosti a v okolí. V rámci projektu Otevřte 13. komnatu se otrlí návštěvníci mohou přihlásit na prohlídku s katem Heřmanem.  Z původního vybavení hradu se zachovalo jen málo, ale i tak je zde dnes mnoho a mnoho zajímavých exponátů, které určitě stojí za zhlédnutí.

V okolí doporučujeme například si projít naučnou stezku Plakánek. Na okružní stezce uvidíte nejen lidovou architekturu, ale i šlechtická sídla, projdete se mezi pískovcovými skalami a hlavně se nadýcháte čerstvého vzduchu.

Více se dočtete na stránkách www.hrad-kost.cz

DSC01573( DSC01572( DSC01571( DSC01597( (

Text a foto: Redakce