Cyklománie – Hostýnské vrchy

by redakce Výlety současnosti 291 views0

východní Morava

Hostýnské vrchy jsou pojmenovány podle významného poutního místa Hostýn, které se nachází v 735 m nadmořské výšky a jehož dominantou je bazilika Nanebevzetí Panny Marie s křížovou cestou od architekta Dušana Jurkoviče. Avšak bavíme-li se o Hostýnských vrších, nejedná se pouze o výše zmíněné poutní místo, ale také o řadu dalších úchvatných přírodních i lidmi vytvořených památek. Na Černavě můžete narazit na mohutné 280 let staré stromy a v Kateřinicích se nachází lípa s obvodem kmene o 630 cm. Co se týče lidmi vytvořených památek v regionu, jedná se například o lidové památky, jako jsou dřevěnice na Rusavě, o válečné památky, partyzánský bunkr u obce Mikulůvka, nebo o technické zajímavosti, lesní klauza na spalování dřeva u Rajnochovic. A v neposlední řadě sem zařadíme lyžařská střediska Tesák a Troják s nedalekým rozcestím Tří kamenů, jež se váže k pověsti o třech králích. Kameny tam nejsou pouze tři, jak by se mohlo z názvu zdát, nýbrž čtyři. Čtvrtý kámen, pomník kroměřížské studentky, která zde roku 1947 umrzla.

I přesto, že Hostýnské pohoří zdaleka nedosahuje výšky ani rozměrů jiných cyklisty často vyhledávaných horských masivů u nás, je často vyhledáváno milovníky přírodních a lesních stezek. Celé pohoří s okolím je propletené dobře značenými cyklistickými i pěšími stezkami, jež dokáží nasytit, jak rekreační, tak pokročilé sportovce každého věku.

Pro rekreační cyklisty, nebo rodiče s dětmi, kteří nehledají těžké výzvy, se zde v okolí nachází spousta stezek, které se táhnou především po rovině. Jednou z nich je stezka podél Baťova kanálu, která se pyšní délkou přes 80 km, a na kterou průběžně navazují další trasy v okolí, včetně vinařských stezek. Jde o přehledný terén s absolutní rovinou především po asfaltu. Jedete v bezprostřední blízkosti vody a díky zábranám nemusíte mít strach, že byste do kanálu spadli. Cyklostezka je také téměř zcela oddělena od motorové dopravy, pouze u Kvasic, Bělova a Pahrbku u Napajedel musí cyklisté překonat kratší úsek po málo frekventovaných silnicích, ale tyto úseky by v nejbližší době podle všech údajů měli být převedeny na cyklostezku. Tato trasa vám nabízí neobvyklý zážitek propojení plavby s cykloturistikou. Jedním směrem se můžete vydat na kole, zatímco zpět se svezete výletní lodí, která je přizpůsobena i pro přepravu kol. Nabízí se vám také kombinovat plavbu s vyjížďkami, naloďováním se i s kolem na hausbótu.

Sportovci, kteří rádi překonávají sami sebe, si zde taky přijdou na své. Jak již bylo řečeno, je to hornatá oblast a tudíž se zde nachází i mnoho výstupů. Nejznámějšími z nich jsou turisticky zajímavé oblasti Tesák, Troják. Na tyto dva vrcholky vedou několikakilometrové mírné stoupáky, jak po hlavních silnicích, tak po lesních cestách. V letních měsících nemusíte mít strach, že by vás zužovalo přílišné horko při takové námaze, ba naopak větší část cesty prochází lesem, a tak jste v příjemném stínu a dýcháte čerstvý vzduch. Na některých lesních cestách jsou dokonce u studánky s čistou vodou, kde můžete dočerpat zásoby. Podél stezek často bývají vzdělávací cedule s informacemi o místní přírodě. V zimních měsících se v těchto střediscích otevírají sjezdovky s různými stupni náročnosti. Je tu k dispozici několik sjezdovek a také ubytování za přijatelné ceny. Pro sportovce, kterým nestačí lyžařské sjezdovky, je zde i několik desítek kilometrů běžkařských stezek.

1( 2 3( 4 5(

Text a foto: Adam Večeřa