České farmaceutické muzeum Kuks – Kouzlo apatyky

by redakce Výlety současnosti 279 views0

Kuks je mnohými návštěvníky považován za zámek. Není tomu však tak. Ačkoliv tento nádherný komplex svou velikostí a rozlehlostí zámek připomíná, jedná se o hospitál. Již v roce 1696 se hrabě Špork rozhodl, že na svém hradišťském panství založí domov pro přestárlé veterány z okolí.

Činnost hospitálu počíná rokem 1743, kdy na pozvání hraběcí dcery Anny Kateřiny přichází do Kuksu řád Milosrdných bratří. Ti zde zřídili lékárnu U Granátového jablka. A právě lékárna a lékárenství je důležitou součástí Kuksu samotného. Prostřednictvím prohlídky se tak seznámíte s historií lékárenství a kouzlem starých apatyk.

Prohlídka je rozdělena do několika místností. V první místnosti si prohlédnete například vysoké kameninové nádoby na theriaky, které byly viditelnou ozdobou oficíny, neboli lékárny. S průvodcem zavítáte do materiálky, což byla místnost určená k uskladnění zásob léčivých surovin. K vidění jsou krásné mosazné i bronzové hmoždíře, či nádoby různých velikostí, tvarů a materiálů na ukládání léčiv.

Nejkrásnější částí prohlídky a také nejkrásnější místností celého hospitálu je však barokní lékárna. Na první pohled vás zaujme lékárenská tára, čili pracovní stůl lékárníka, osazena železným tepaným granátovým stromem, jehož plody se staly vzorem pro podobu řádového znaku Milosrdných bratří. Větve stromu sloužily k zavěšení motouzů, nůžek či vah při výrobě a prodeji léků.

Část expozice je také věnována lékárně druhé poloviny 20. století, která je ve srovnání s předchozími jiná. Zmizely táry, neboť recepturní výroba se přesunula do zvláštních místností – přípraven. Do popředí lékárenské oficíny se dostaly přípravky určené k volnému prodeji.

Přesuňte se díky prohlídce Historie lékáren na hospitálu Kuks o několik století zpět a objevte kouzlo starých apatyk.

Více informací o otevírací době a vstupném najdete na www.hospital-kuks.cz

 

foto 089( foto 045( foto 111( foto 094( foto 099( foto 080( Foto 39( Foto 22( 0285 0224 0228 0251 0262 0264

Text: Anežka Horáčková

Foto: České farmaceutické muzeum v Kuksu, středisko Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové