BARCELONA – KRÁLOVNA KATALÁNSKA

by redakce Výlety současnosti 367 views0

Město kultury, protančených nocí, město architektonických skvostů i nekonečných nákupních možností. Tím vším je okouzlující katalánská metropole Barcelona. Barcelona je druhé největší město Španělska, a zároveň hlavní a největší město Katalánska. Pojďme se z chladných českých podzimních dní alespoň na chvíli přesunout do slunné Barcelony a poznat několik nejzajímavějších míst, které toto jedinečné město ukrývá.

Architektura s fantazií aneb město Antonia Gaudího

Geniální architekt s obrovskou dávkou fantazie. Přesně to je španělský architekt Antoni Gaudí. Jeho tvorba je jednou z příčin, proč každoročně Barcelonu navštíví miliony turistů. Při obhlídce jeho objektů poznáte hned na první pohled, že Gaudí byl tak trochu fantasta. Inspiraci čerpal z moře, různých fantastických prvků a vlastní, tak trochu bláznivé imaginace, kterou pak přenášel do svých úchvatných staveb.

Asi nejvíce je Gaudího nezměrná představivost zachycena v domě nazývaném Casa Battló. Dům Batlló patří k největším mistrovským dílům Antonia Gaudího. Název nese dům po svém majiteli, textilním průmyslníkovi Josepu Battlóvi. Gaudí se přestavbou této budovy a její proměně v něco fantastického věnoval v letech 1905 až 1907. Od okolních budov se Casa Batlló odlišuje hned na první pohled. Střecha připomíná strakatě zelenou šupinatou kůži draka. Balkony se podobají benátským karnevalovým maskám. Někteří návštěvníci však vidí kostlivce, a proto si dům vysloužit také přezdívku dům kostí. Mnohobarevná šupinatá fasáda připomíná kůži pradávného ještěra. Žádné hrany, jen spousta vlnících se tvarů. Architekt se však nepodepsal jen na fasádě domu, ale velice zřetelně je jeho práce zachycena i v interiéru. Ani uvnitř nenajdete žádné rovné linie. Schody, sloupy, klenby i okna – vše se vlní, jako by právě bylo v pohybu. Zejména v tomto domě je Gaudího inspirace mořem a mořskými tvory nejzřetelnější.

Za vidění a pozornost však stojí i ostatní Gaudího skvosty, jako například Casa Mila. Tento obytný dům postavený v letech 1906 až 1910 pro Gaudího přítele Pere Mila na noblesní čtvrti Passeig de Gracia rovněž zrcadlí výjimečnost geniálního architekta. Dům se spíše podobá gigantické skulptuře, než obytnému domu. Celá stavba je nyní sídlem jedné z největších bank v Barceloně, a proto není možné prohlédnout si její interiéry tak detailně, jako je tomu v Casa Batlló. Naskýtá se Vám však možnost vystoupat na střechu budovy, a prohlédnout si legrační komíny, které Gaudí na samý vrchol stavby zakomponoval.

Vlnovitá kamenná fasáda domu Casa Mila svého času barceloňanům připomínala kamenolom. Proto dům můžete jak v mapách, tak v průvodcích najít pod pseudonymem La Pedrera.

Sagrada Família – královna Barcelony ve společnosti moderních technologií

Od obytných domů a budov se přesuňme k něčemu mnohem monumentálnějšímu, a to k samotné katedrále Sagrada Família. Chrám svaté Rodiny se stal symbolem Barcelony a každoročně ho navštíví tisíce turistů. Tato stavba zasvěcená svaté Rodině a dodnes financovaná z darů platí za životní dílo hluboce věřícího architekta Antonia Gaudího. Stavební práce začaly v roce 1882. Gaudí převzal řízení stavby v roce 1883 a dohlížel na ni prakticky až do své smrti v roce 1926. Během španělské občanské války musely být práce na katedrále zastaveny. Obnoveny pak byly opět v roce 1952. V letech 1954 až 1976 byla dokončena severní fasáda a čtyři věže. Ačkoliv Gaudí plánoval věží původně 18, postaveny byly ve finále jen 4. Práce na svaté Rodině dodnes pokračují. Od roku 1994 se staví prakticky neustále. A to je hlavní důvod proč je tato monumentální sakrální stavba celoročně obklopena stavebními jeřáby, které jí pravděpodobně budou dělat společnost až do jejího úplného dokončení.

Gaudí neměl pro stavbu katedrály žádný podrobný projekt. Hodně improvizoval a stavební plány aktualizoval dle potřeby.“

Barri Gotic – tam, kde se začala psát historie Barcelony

Nesčetné monumentální stavby ze 13. – 15. století. Přesně to ukrývá stará gotická čtvrť Barri Gotic. Stavby jsou soustředěny především v místech uvnitř bývalého městského opevnění. Tady přetrvaly nejen gotické budovy, ale i stavby jiných stylových epoch. Kromě monumentálně vyhlížejících gotických staveb uvidíte také malá náměstí a velké množství různých obchůdků ukrytých v křivolakých úzkých uličkách. V centru gotické čtvrti se pak nachází náměstí svatého Jakuba s palácem generality, kde sídlí vláda. Kromě majestátní katedrály stojí za několik chvil hledání i kostel Pi či kanovnické domy Casa del Canonges. Barri Gotic je klidnou částí jinak poměrně rušné Barcelony, kde najdete hned několik zapadlých míst, která vás vrátí o pár století zpět. Třeba starý antikvariát, kde zakoupíte i dobové pohlednice.

Las Ramblas – třída pouličních umělců

Téměř kilometr a půl dlouhá promenáda v samém centru města vždy plná lidí. Bulvár chráněný zprava i zleva vzrostlým stromořadím. Po nejslavnější barcelonské třídě se každý rok projde na tisíce turistů. Promenáda se skládá z několika úseků, přičemž každý se specializuje na prodej konkrétního druhu zboží. Prioritou zde zůstávají noviny, které v posledních letech doplňuje také prodej všemožných suvenýrů a dárků. Las Ramblas je ale především otevřeným jevištěm. Najdete zde velké množství akrobatů, mimů, pouličních muzikantů a umělců, kteří jsou největší atrakcí celé dlouhé promenády. Za odbočku však určitě stojí tržnice La Boqueria. Na tomto zastřešeném trhu si na své přijde opravdu každý. Prodejci vám zde nabídnou ovoce, zeleninu, maso, koření, kávu, sladkosti i místní pochutiny jako šumivé víno Cava a mnohem, mnohem více.

Promenáda Las Ramblas se skládá z několika úseků – Rambla de Canaletes, Rambla dels Ocells, Rambla de les Flors a Rambla Santa Monica.

Za návštěvu stojí také čtvrť Raval. Avšak pozor, nad touto čtvrtí se vznáší jakési stigma kriminality. Za pozornost však stojí obrovský tlustý kocour El gato del Raval od kolumbijského sochaře Fernanda Botera, který stojí na hlavní tepně Rambla del Raval a na vše dohlíží z zpovzdálí.

Kdo do Barcelony přichází jen na krátkou návštěvu, nebude to mít lehké. Toto hlavní město Katalánska je pestrou paletou památek a zajímavých míst. Dokonce, i když se rozhodnete strávit zde týden, budete muset velmi pečlivě vybírat, na která díla upřete svou pozornost. Tak co říkáte? Vydáte se příští rok na poznávací dovolenou do slunné Barcelony?

DSC03275( DSC03303( DSC03304( DSC03276( DSC03284( DSC03286( DSC03288( DSC03292( DSC03294( DSC03296( DSC03301( DSC03312( DSC03314( DSC03315(

 

Text a foto: Anežka Horáčková